شیر

شیر مایعی خوراکی است که توسط غدد پستانِ پستانداران تولید می‌شود. شیر غذای اصلی نوزادان را تشکیل می‌دهد که هنوز توانایی گوارش غذاهای گوناگون را ندارند. انسان‌ها مانند دیگر پستانداران در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه می‌کنند. مردم مناطق گوناگون از شیر چهارپایان اهلی به‌ویژه گاو و دیگر چهارپایان هم‌چون گاومیش، گوسفند، بز و شتر استفاده می‌کنند.

شیر

شیر

همانطور که می دانید شیر سرشار از کلسیم است که برای لاغری و کاهش وزن نیز بسیار مفید است. قند موجود در شیر نیز لاکتوز نام دارد.

کلسیم از جمله ویتامین هایی است که نقش بسیار پر رنگی در استحکام بخشیدن و تقویت استخوان ها دارد و در درازمدت شما را از خطر ابتلا به پوکی استخوان حفظ می کند. لاکتوز موجود در شیر یکی از عوامل اصلی جذب کلسیم است که این خود یکی دیگر از ویژگی های مهم این نوشیدنی است.

فواید لبنیات هیچ گاه برکسی پوشیده نبوده است؛ شیر تنها شیر نیست! کره، پنیر و کشک از دیگر محصولات شیر است که هر کدام از آنها در قالب لبنیات، خاصیت های بی نظیری دارند. اما بغیر از کلسیم شیر سرشار از پروتئین هم هست. یکی از مهمترین نکاتی که در خصوص غذاهای پر پروتئین وجود دارد، تاثیر بالای آنها در کاهش وزن و لاغری است، چراکه هضم شدن پروتئین های موجود در بدن نسبت به چربی ها و یا قندها نیاز به سوخت و ساز بیشتری دارد و این یعنی سوزانده شده کالری ها و در نتیجه لاغری.

شیر و لبنیات

شیر و لبنیات

اما بگذارید کمی هم از شیر الاغ بگوییم!

شاید در ابتدا تصور کنید که این یک شوخی است اما هرگز اینطور نیست. الاغ هم به هر حال یکی از پستانداران است و تولید شیر می کند. در کشورهای اروپایی شیر الاغ گرانترین قیمت را در بین دیگر انواع شیر دارد. این شیر بر روی سلامت و زیبایی پوست و همچنین تناسب اندام شما تاثیرات چشمگیری می گذارد.

شیر الاغ

شیر الاغ

گفتنی لاست که شیر الاغ در بین دیگر شیرها یکی از سردمزاج ترین آنهاست. لهستان در اروپا و پرو در قاره آمریکا از جمله کشورهایی هستند که به مقدار زیادی از این شیر استفاده می کنند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. لاله گفت:

    سلام
    همونطور که اشاره کردین شیر واقعا ضروریه مصرفش
    امیدوارم تو همه مدارس توزیع شیر رو پیگیری کنند تا بچه ها هم از سنین پایین به مصرفش عادت کنن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *