خواص مصرف شیر و لبنیات

تغذیه یکی از مهمترین و ضروری ترین عوامل در سلامت جامعه را تشکیل می دهد و باعث می شود تا رشد و توسعه در جامعه بهبود یابد، از طرفی بسیاری از کشورها با تغییر تغذیه کودکان خود توانسته اند در دراز مدت الگوی رفتاری جامعه خود را تغییر دهند.

مصرف لبنیات در کودکی بسیار ضروری بوده و سلامت فرد را در بزرگی تضمین می کند، در ادامه به فواید و خواص مصرف شیر و لبنیات  اشاره می کنیم تا بیشتر با فواید لبنیات این ماده گران بها آشنا شوید.

فواید شیر

فواید شیر

براساس تحقیقات و بررسی های انجام شده شیر و لبنیات، منبع بسیار خوبی برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن می باشد، مصرف روزانه دو تا سه لیوان شیر بالغ بر 50 درصد از پروتئین بدن را تامین می کند.

کلسیم موجود در شیر و لبنیات از نرمی استخوان و خرابی دندان در کودکان جلوگیری می کندو بروز پوکی استخوان را در بزرگسالان به تعویق می اندازد، فسفر موجود در شیر و لبنیات در تشکیل و استحکام استخوان بسیار موثر بوده و در ساخت بافت های عضلانی، مغز و اعصاب نقش موثری دارد.

شیر دارای ویتامین های مانند A ، B12، B1 و B2 است، کمبود ویتامین   A در بدن باعث ایجاد شب کوری و کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری ها می شود و از طرفی بی اشتهایی و بی حوصلگی را برای جسم و روح در بر خواهد داشت.

فواید شیر

فواید شیر

ویتامین ب 12 موجود در شیر از اجزای مهم و ضروری در شکل گیری گلبول قرمز خون می باشد و کمبود این ویتامین برای فرد کم خونی و خستگی را بوجود می آورد.

در کنار مصرف شیر از کشک نیز استفاده کنید، کلسیم موجود در کشک دوبرابر شیر می باشد، بهتر است از کشک های کم نمک استفاده کنید و از بهداشتی بودن این ماده غذایی گران بهاء مطمئن شوید.

مصرف پنیر به دلیل پروتئین فراوانی که دارد، در علم تغذیه جزو منابع مغذی پروتئینی محسوب می شود و 45 گرم از این ماده معادل مصرف یک واحد گوشت می شود و هر 45گرم از این ماده برحسب نوع محصول دارای 55 تا 85 کیلو کالری انرژی می باشد.

فواید شیر

فواید شیر

در اخر باید گفت اگر شما به لاکتوز شیر حساسیت دارید،شیر بدون لاکتوز مصرف کنید و یا از پنیرهای سفت و ماست را جایگزین این ماده قرار دهید.سعی کنید از شیر های تازه استفاده کنید و از شیرهای مدت دار در مرحله بعد، این نوع شیرها  تا 4 ماه در دمای محیط نگهداری می شوند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *